event burgee venue burgee

1st Saturday Series 2018

Sidmouth Sailing Club

Results are provisional as of 13:27 on April 22, 2018

Scorpion Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew PY 21/4 R1 21/4 R2 Total Nett
1st Scorpion 2006 Jennings, Nick Kinder, Jo 1040 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Scorpion 1942 Price, Simon MacFadyen, Emma / Vause, Tim 1040 2.0 2.0 4.0 4.0

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew PY 14/4 R1 14/4 R2 21/4 R1 21/4 R2 Total Nett
1st Laser 190999 Vine, Bob   1097 (2.0) 1.0 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Laser 170850 Wilson, Paul   1097 1.0 2.0 (4.0 DNF) 2.0 9.0 5.0
3rd Laser   Tobin, Scott   1097 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNF 4.0 DNS 16.0 12.0

Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew PY 7/4 R1 7/4 R2 14/4 R1 14/4 R2 21/4 R1 21/4 R2 Total Nett
1st 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve / Kinder, Jo 1107 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 OOD 1.0 OOD 6.0 5.0
2nd RS 200 400 Collett, Mark Collett, Matt 1047 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 1.0 54.0 41.0
3rd 2000 21556 Croft, Barny Flewitt, Rachel 1107 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 2.0 56.0 43.0
4th RS Quba   Tobin, Scott   1260 (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 56.0 43.0
5th RS Feva (training)   Davis, Richard Craig, Lisa 1267 (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 58.0 45.0
6th RS Quba   Hammond, Alex   1260 3.0 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 58.0 45.0
7th Topper   Tobin, Rudi   1341 (13.0 DNC) 13.0 DNC 4.0 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 60.0 47.0
8th Topper   Tobin, Scott   1341 7.0 DNS 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 61.0 48.0
9th RS Feva (training)   Clapp, David Clapp, Christina 1267 2.0 7.0 DNF (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 61.0 48.0
10th RS Feva (training)   Vause, Tim Craig, Lisa 1267 4.0 7.0 DNF (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 63.0 50.0
11th RS Feva (training)   Clapp, Christina Abrahams, Sofia 1240 (13.0 DNC) 13.0 DNC 5.0 6.0 DNF 13.0 DNC 13.0 DNC 63.0 50.0
12th Laser Pico   Watson, Alastair   1130 5.0 7.0 DNF (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 64.0 51.0

7/4 R1 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Place Points

7/4 R2 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Place Points

14/4 R1 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Place Points

14/4 R2 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Place Points

21/4 R1 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 2006 Jennings, Nick Kinder, Jo 1040   35.52 6 0.34.29 1.0
2 Scorpion 1942 Price, Simon MacFadyen, Emma / Vause, Tim 1040   37.52 6 0.36.25 2.0

21/4 R2 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 2006 Jennings, Nick Kinder, Jo 1040   29.15 4 0.28.08 1.0
2 Scorpion 1942 Price, Simon MacFadyen, Emma / Vause, Tim 1040   29.52 4 0.28.43 2.0

7/4 R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Place Points

7/4 R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Place Points

14/4 R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 170850 Wilson, Paul   1097   27.42 4 0.25.15 1.0
2 Laser 190999 Vine, Bob   1097   28.08 4 0.25.39 2.0

14/4 R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 190999 Vine, Bob   1097   28.29 4 0.25.58 1.0
2 Laser 170850 Wilson, Paul   1097   29.35 4 0.26.58 2.0

21/4 R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 190999 Vine, Bob   1097   35.31 6 0.32.23 1.0
2 Laser 170850 Wilson, Paul   1097   DNF     4.0
2 Laser   Tobin, Scott   1097   DNF     4.0

21/4 R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 190999 Vine, Bob   1097   30.38 4 0.27.55 1.0
2 Laser 170850 Wilson, Paul   1097   31.26 4 0.28.39 2.0
3 Laser   Tobin, Scott   1097   DNS     4.0

7/4 R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve / Kinder, Jo 1107   33.39 5 0.30.24 1.0
2 RS Feva (training)   Clapp, David Clapp, Christina 1267   34.43 4 0.34.15 2.0
3 RS Quba   Hammond, Alex   1260   35.08 4 0.34.51 3.0
4 RS Feva (training)   Vause, Tim Craig, Lisa 1267   34.19 3 0.45.08 4.0
5 Laser Pico   Watson, Alastair   1130   32.10 3 0.47.27 5.0
6 Topper   Tobin, Scott   1341   DNS     7.0

7/4 R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve / Kinder, Jo 1107   48.56 7 0.44.12 1.0
2 Topper   Tobin, Scott   1341   47.54 5 0.50.00 2.0
3 RS Quba   Hammond, Alex   1260   40.56 4 0.56.51 3.0
4 RS Feva (training)   Clapp, David Clapp, Christina 1267   DNF     7.0
4 RS Feva (training)   Vause, Tim Craig, Lisa 1267   DNF     7.0
4 Laser Pico   Watson, Alastair   1130   DNF     7.0

14/4 R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve / Kinder, Jo 1107   32.18 4 0.29.11 1.0
2 RS Quba   Tobin, Scott   1260   34.18 3 0.36.18 2.0
3 RS Feva (training)   Davis, Richard Craig, Lisa 1267   35.32 3 0.37.24 3.0
4 Topper   Tobin, Rudi   1341   33.46 2 0.50.22 4.0
5 RS Feva (training)   Clapp, Christina Abrahams, Sofia 1240   29.20 1 1.34.37 5.0

14/4 R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve / Kinder, Jo 1107   29.47 4 0.26.54 1.0
2 RS Quba   Tobin, Scott   1260   33.32 3 0.35.29 2.0
3 RS Feva (training)   Davis, Richard Craig, Lisa 1267   35.29 3 0.37.20 3.0
4 Topper   Tobin, Rudi   1341   35.49 2 0.53.25 4.0
5 RS Feva (training)   Clapp, Christina Abrahams, Sofia 1240   DNF 1   6.0

21/4 R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve / Kinder, Jo 1107   OOD     1.0
1 RS 200 400 Collett, Mark Collett, Matt 1047   34.35 6 0.33.02 1.0
3 2000 21556 Croft, Barny Flewitt, Rachel 1107   38.14 6 0.34.32 2.0

21/4 R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve / Kinder, Jo 1107   OOD     1.0
1 RS 200 400 Collett, Mark Collett, Matt 1047   29.48 4 0.28.28 1.0
3 2000 21556 Croft, Barny Flewitt, Rachel 1107   32.38 4 0.29.29 2.0

http://www.sidmouthsailing.org.uk
sailingsecretary@sidmouthsailing.org.uk

http://www.sidmouthsailing.org.uk
sailingsecretary@sidmouthsailing.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com