event burgee venue burgee

2nd Saturday Series 2018

Sidmouth Sailing Club

Results are final as of 18:17 on September 30, 2018

Scorpion Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew Rating 30/6 14/7 R1 14/7 R2 21/7 R1 21/7 R2 4/8 R1 4/8 R2 Total Nett
1st Scorpion 1896 Jennings, Nick Kinder, Jo 1036 2.0 3.0 1.0 3.0 3.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 20.0
2nd Scorpion 2021 Hayman, Andy Abrahams, Sofia 1036 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 1.0 2.0 1.0 29.0 21.0
3rd Scorpion 1942 Price, Simon MacFadyen, Emma 1036 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 2.0 1.0 2.0 31.0 23.0
4th Scorpion 1867 Salter, James   1036 (8.0 DNC) 1.0 2.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 43.0 35.0
5th Scorpion 2006 Clapp, Chris Clapp, David 1036 1.0 2.0 (8.0 DNF) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 43.0 35.0
6th Laser 170850 Wilson, Paul   1098 3.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 4.0 8.0 DNC 8.0 DNC 43.0 35.0
7th Scorpion 1750 Dicks, Nick Dicks, K 1036 (8.0 DNC) 4.0 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 47.0 39.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew Rating 30/6 14/7 R1 14/7 R2 Total Nett
1st Laser 190999 Vine, Bob   1098 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Laser   Tobin, Scott   1098 2.0 2.0 (4.0 DNF) 8.0 4.0
3rd Laser 154644 Croft, Barny   1098 (4.0 DNC) 3.0 2.0 9.0 5.0

Handicap Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew Rating 30/6 14/7 R1 14/7 R2 21/7 R1 21/7 R2 4/8 R1 4/8 R2 Total Nett
1st 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve 1109 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 OOD 1.0 OOD 7.0 6.0
2nd RS Quba   Davis, Richard   1260 2.0 2.0 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 1.0 35.0 22.0
3rd Topper   Barnes, Barres   1358 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 2.0 68.0 55.0
4th RS Quba   Anning, Gary   1260 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 71.0 58.0
5th RS Quba   Tobin, Scott   1260 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 3.0 RDGa 71.0 58.0
6th RS Quba   Vause, Tim   1260 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC 72.0 59.0
7th Topper   Anning, Michele   1358 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 72.0 59.0
8th Topper   Clapham, Andrew   1358 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 7.0 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 75.0 62.0
9th RS Feva (training)   Hammond, Alex Anning, Michele 1267 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 11.0 OOD 11.0 OOD 13.0 DNC 13.0 DNC 77.0 64.0
10th Topper   Buttigieg, George   1358 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC 77.0 64.0
11th Topper   Clapp, Suzanne   1358 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 13.0 OCS 13.0 DNC 13.0 DNC 83.0 70.0
12th Topper   Clapp, David   1358 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNF 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 91.0 78.0

30/6 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 2006 Clapp, Chris Clapp, David 1036   32.34 3 0.32.34 1.0
2 Scorpion 1896 Jennings, Nick Kinder, Jo 1036   35.20 3 0.35.20 2.0
3 Laser 170850 Wilson, Paul   1098   42.07 3 0.42.07 3.0

14/7 R1 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 1867 Salter, James   1036   35.32 3 0.35.32 1.0
2 Scorpion 2006 Clapp, Chris Clapp, David 1036   35.53 3 0.35.53 2.0
3 Scorpion 1896 Jennings, Nick Kinder, Jo 1036   36.09 3 0.36.09 3.0
4 Scorpion 1750 Dicks, Nick Dicks, K 1036   28.33 2 0.42.50 4.0

14/7 R2 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 1896 Jennings, Nick Kinder, Jo 1036   32.40 3 0.32.40 1.0
2 Scorpion 1867 Salter, James   1036   33.10 3 0.33.10 2.0
3 Scorpion 1750 Dicks, Nick Dicks, K 1036   26.54 2 0.40.21 3.0
4 Scorpion 2006 Clapp, Chris Clapp, David 1036   DNF     8.0

21/7 R1 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 2021 Hayman, Andy Abrahams, Sofia 1036   29.28 5 0.29.28 1.0
2 Scorpion 1942 Price, Simon MacFadyen, Emma 1036   30.38 5 0.30.38 2.0
3 Scorpion 1896 Jennings, Nick Kinder, Jo 1036   37.29 5 0.37.29 3.0
4 Laser 170850 Wilson, Paul   1098   27.11 3 0.45.18 4.0

21/7 R2 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 2021 Hayman, Andy Abrahams, Sofia 1036   38.07 5 0.38.07 1.0
2 Scorpion 1942 Price, Simon MacFadyen, Emma 1036   39.39 5 0.39.39 2.0
3 Scorpion 1896 Jennings, Nick Kinder, Jo 1036   41.10 5 0.41.10 3.0
4 Laser 170850 Wilson, Paul   1098   43.19 5 0.43.19 4.0

4/8 R1 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 1942 Price, Simon MacFadyen, Emma 1036   22.47 2 0.22.47 1.0
2 Scorpion 2021 Hayman, Andy Abrahams, Sofia 1036   24.10 2 0.24.10 2.0

4/8 R2 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 2021 Hayman, Andy Abrahams, Sofia 1036   38.04 7 0.38.04 1.0
2 Scorpion 1942 Price, Simon MacFadyen, Emma 1036   38.06 7 0.38.06 2.0

30/6 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 190999 Vine, Bob   1098   41.56 3 0.41.56 1.0
2 Laser   Tobin, Scott   1098   30.38 2 0.45.57 2.0

14/7 R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 190999 Vine, Bob   1098   37.36 3 0.37.36 1.0
2 Laser   Tobin, Scott   1098   38.28 3 0.38.28 2.0
3 Laser 154644 Croft, Barny   1098   39.46 3 0.39.46 3.0

14/7 R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 190999 Vine, Bob   1098   35.38 3 0.35.38 1.0
2 Laser 154644 Croft, Barny   1098   36.56 3 0.36.56 2.0
3 Laser   Tobin, Scott   1098   DNF     4.0

21/7 R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Place Points

21/7 R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Place Points

4/8 R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Place Points

4/8 R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Place Points

30/6 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve 1109   32.34 2 0.32.34 1.0
2 RS Quba   Davis, Richard   1260   28.12 1 0.56.24 2.0
3 RS Feva (training)   Hammond, Alex Anning, Michele 1267   32.44 1 1.05.28 3.0

14/7 R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve 1109   40.00 3 0.40.00 1.0
2 RS Quba   Davis, Richard   1260   31.10 2 0.46.45 2.0

14/7 R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve 1109   37.12 3 0.37.12 1.0
2 RS Quba   Davis, Richard   1260   30.20 2 0.45.30 2.0

21/7 R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve 1109   32.15 5 0.32.15 1.0
2 RS Quba   Vause, Tim   1260   35.02 3 0.58.23 2.0
3 Topper   Anning, Michele   1358   36.20 3 1.00.33 3.0
4 RS Quba   Anning, Gary   1260   37.43 3 1.02.52 4.0
5 Topper   Clapp, Suzanne   1358   38.48 3 1.04.40 5.0
6 Topper   Buttigieg, George   1358   14.35 1 1.12.55 6.0
7 Topper   Clapham, Andrew   1358   38.41 2 1.36.43 7.0
8 RS Feva (training)   Hammond, Alex Anning, Michele 1267   OOD     11.0
9 Topper   Clapp, David   1358   DNF     13.0

21/7 R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve 1109   44.08 5 0.44.08 1.0
2 RS Quba   Anning, Gary   1260   48.11 4 1.00.14 2.0
3 Topper   Clapham, Andrew   1358   44.43 3 1.14.32 3.0
4 Topper   Anning, Michele   1358   45.39 3 1.16.05 4.0
5 RS Quba   Vause, Tim   1260   50.23 3 1.23.58 5.0
6 Topper   Buttigieg, George   1358   44.56 2 1.52.20 6.0
7 RS Feva (training)   Hammond, Alex Anning, Michele 1267   OOD     11.0
8 Topper   Clapp, Suzanne   1358   OCS     13.0

4/8 R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve 1109   OOD     1.0
1 Topper   Barnes, Barres   1358   26.05 2 0.26.05 1.0
3 RS Quba   Davis, Richard   1260   26.52 2 0.26.52 2.0
4 RS Quba   Tobin, Scott   1260   26.57 2 0.26.57 3.0

4/8 R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve 1109   OOD     1.0
1 RS Quba   Davis, Richard   1260   41.04 5 0.41.04 1.0
3 Topper   Barnes, Barres   1358   41.49 4 0.52.16 2.0
4 RS Quba   Tobin, Scott   1260   RDGa     3.0

http://www.sidmouthsailing.org.uk
sailingsecretary@sidmouthsailing.org.uk

http://www.sidmouthsailing.org.uk
sailingsecretary@sidmouthsailing.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com