Sidmouth Regatta 2018

Sidmouth Sailing Club

Results are final as of 20:43 on August 26, 2018

Main Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Helm Crew PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st   Laser 167776 James Salter   1097 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Halcyon Daze Scorpion 2021 Andy Hayman Sofia Abrahams 1040 3.0 2.0 2.0 (6.0) 13.0 7.0
3rd   2000 21556 Ady Moreton Steve Beard 1107 2.0 3.0 (9.0) 4.0 18.0 9.0
4th Bavasiri VI Scorpion 1942 Simon Price Emma MacFadyen 1040 (5.0) 4.0 4.0 2.0 15.0 10.0
5th   Scorpion 1750 Nick Dicks Chris Walker 1040 (6.0) 6.0 5.0 3.0 20.0 14.0
6th   RS 200 400 Mark Collett Matt Collett 1047 (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 5.0 36.0 22.0
7th   RS Quba Blue Gary Anning   1260 7.0 8.0 7.0 (14.0 DNC) 36.0 22.0
8th Aquatonic Scorpion 1993 Miles Hapgood Steve Smith 1040 4.0 5.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 37.0 23.0
9th   Topper 3 Barres Barnes   1341 (14.0 DNF) 7.0 10.0 14.0 DNC 45.0 31.0
10th   Topper 2 Michelle Anning   1341 (14.0 DNC) 14.0 DNC 6.0 14.0 DNC 48.0 34.0
11th   RS Vision 125 Alastair Watson James Watson 1128 (14.0 DNC) 14.0 DNC 8.0 14.0 DNC 50.0 36.0
12th   Topper 44623 Charlie Pickering   1341 (14.0 DNC) 14.0 DNC 11.0 14.0 DNC 53.0 39.0
13th Shock Tactic Scorpion 2006 Nick Jennings Scott Tobin 1040 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNF 14.0 DNC 56.0 42.0

Beer Luggers Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Helm Crew Rating R3 R4 Total Nett
1st Brenda Jean Beer Lugger 69 Chris Adkin Heather Adkin 1500 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Percy Mitchell Beer Lugger 14 Steve Reid Paul Smith, Richard Foulkes 1500 3.0 1.0 4.0 4.0
3rd Twilight Beer Lugger 18 Martyn Bagwell Fluff Preston, Nick Driver 1500 2.0 3.0 5.0 5.0

R1 - Main Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 167776 James Salter   1097   23.58 3 0.21.51 1.0
2   2000 21556 Ady Moreton Steve Beard 1107   24.24 3 0.22.02 2.0
3 Halcyon Daze Scorpion 2021 Andy Hayman Sofia Abrahams 1040   23.12 3 0.22.18 3.0
4 Aquatonic Scorpion 1993 Miles Hapgood Steve Smith 1040   23.32 3 0.22.38 4.0
5 Bavasiri VI Scorpion 1942 Simon Price Emma MacFadyen 1040   25.40 3 0.24.41 5.0
6   Scorpion 1750 Nick Dicks Chris Walker 1040   28.00 3 0.26.55 6.0
7   RS Quba Blue Gary Anning   1260   25.28 1 1.00.38 7.0
8   Topper 3 Barres Barnes   1341   DNF     14.0

R2 - Main Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 167776 James Salter   1097   33.00 4 0.30.05 1.0
2 Halcyon Daze Scorpion 2021 Andy Hayman Sofia Abrahams 1040   31.44 4 0.30.31 2.0
3   2000 21556 Ady Moreton Steve Beard 1107   35.05 4 0.31.42 3.0
4 Bavasiri VI Scorpion 1942 Simon Price Emma MacFadyen 1040   33.03 4 0.31.47 4.0
5 Aquatonic Scorpion 1993 Miles Hapgood Steve Smith 1040   33.44 4 0.32.26 5.0
6   Scorpion 1750 Nick Dicks Chris Walker 1040   35.05 3 0.44.59 6.0
7   Topper 3 Barres Barnes   1341   32.02 2 0.47.47 7.0
8   RS Quba Blue Gary Anning   1260   32.40 2 0.51.51 8.0

R3 - Main Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 167776 James Salter   1097   46.12 5 0.42.07 1.0
2 Halcyon Daze Scorpion 2021 Andy Hayman Sofia Abrahams 1040   44.42 5 0.42.59 2.0
3   RS 200 400 Mark Collett Matt Collett 1047   45.10 5 0.43.08 3.0
4 Bavasiri VI Scorpion 1942 Simon Price Emma MacFadyen 1040   45.02 5 0.43.18 4.0
5   Scorpion 1750 Nick Dicks Chris Walker 1040   47.20 5 0.45.31 5.0
6   Topper 2 Michelle Anning   1341   49.20 3 1.01.19 6.0
7   RS Quba Blue Gary Anning   1260   49.14 3 1.05.07 7.0
8   RS Vision 125 Alastair Watson James Watson 1128   45.20 3 1.06.59 8.0
9   2000 21556 Ady Moreton Steve Beard 1107   48.01 3 1.12.18 9.0
10   Topper 3 Barres Barnes   1341   39.22 2 1.13.23 10.0
11   Topper 44623 Charlie Pickering   1341   42.48 2 1.19.47 11.0
12 Shock Tactic Scorpion 2006 Nick Jennings Scott Tobin 1040   DNF     14.0

R4 - Main Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 167776 James Salter   1097   31.21 4 0.28.35 1.0
2 Bavasiri VI Scorpion 1942 Simon Price Emma MacFadyen 1040   31.44 4 0.30.31 2.0
3   Scorpion 1750 Nick Dicks Chris Walker 1040   33.12 4 0.31.55 3.0
4   2000 21556 Ady Moreton Steve Beard 1107   36.15 4 0.32.45 4.0
5   RS 200 400 Mark Collett Matt Collett 1047   34.47 4 0.33.13 5.0
6 Halcyon Daze Scorpion 2021 Andy Hayman Sofia Abrahams 1040   35.09 4 0.33.48 6.0

R1 - Beer Luggers Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Helm Crew Rating Place Points

R2 - Beer Luggers Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Helm Crew Rating Place Points

R3 - Beer Luggers Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Helm Crew Rating Place Points
1 Brenda Jean Beer Lugger 69 Chris Adkin Heather Adkin 1500 1 1.0
2 Twilight Beer Lugger 18 Martyn Bagwell Fluff Preston, Nick Driver 1500 2 2.0
3 Percy Mitchell Beer Lugger 14 Steve Reid Paul Smith, Richard Foulkes 1500 3 3.0

R4 - Beer Luggers Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Helm Crew Rating Place Points
1 Percy Mitchell Beer Lugger 14 Steve Reid Paul Smith, Richard Foulkes 1500 1 1.0
2 Brenda Jean Beer Lugger 69 Chris Adkin Heather Adkin 1500 2 2.0
3 Twilight Beer Lugger 18 Martyn Bagwell Fluff Preston, Nick Driver 1500 3 3.0

http://www.sidmouthsailing.org.uk
sailingsecretary@sidmouthsailing.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com