event burgee venue burgee

2nd Saturday Series 2019

Sidmouth Sailing Club

Published 21:50

Scorpion Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew PY 22/6 R1 22/6 R2 29/6 R1 29/6 R2 Total Nett
1st Scorpion 1942 Price, Simon MacFadyen, Emma 1036 2 (3) 1 1 7 4
2nd Scorpion 005 Salter, James Stirling, Danny 1036 (3) 2 2 2 9 6
3rd Scorpion 1896 Clapp, Chris Clapp, David 1036 1 1 (7 DNC) 7 DNC 16 9
4th Scorpion 2006 Jennings, Nick Kinder, Jo 1036 (4) 4 3 3 14 10
5th Scorpion 1750 Dicks, Nick Davidson, Andy 1036 (6) 5 4 5 DNS 20 14
6th Scorpion 1861 Watson, Alastair Pickering, Sacha 1036 5 (7 DNS) 7 DNC 7 DNC 26 19

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew PY 22/6 R1 22/6 R2 29/6 R1 29/6 R2 Total Nett
1st Laser 182450 Ritchie, Alan   1098 (1 OOD) 1 OOD 1 1 4 3
2nd Laser 154644 Croft, Barny   1098 1 1.5 3 (8 DNS) 13.5 5.5
3rd Laser 190999 Vine, Bob   1098 (3) 3 2 2 10 7
4th Laser 170850 Wilson, Paul   1098 (4) 1.5 4 3 12.5 8.5
5th Laser Radial 999 Gatehouse, Richard   1142 2 4 6 (8 DNS) 20 12
6th Laser Radial 999 Ritchie, Janet   1142 6.5 OOD 6.5 OOD 5 (8 DNS) 26 18
7th Laser 198211 Royle, James   1098 5 6 DNS (9 DNC) 9 DNC 29 20
8th Laser   Hammond, Alex   1098 (9 DNC) 9 DNC 7 8 DNS 33 24

Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew PY 22/6 R1 22/6 R2 29/6 R1 29/6 R2 Total Nett
1st RS Quba   Anning, Michele   1260 1 1 (4) 2 8 4
2nd RS Quba   Bennett, Mark   1260 (3) 2 2 1 8 5
3rd Topper 44482 Pickering, Charlie   1358 2 4 DNS (8 DNC) 8 DNC 22 14
4th Topper   Buley, Euan   1358 (8 DNC) 8 DNC 1 6 DNS 23 15
5th RS Feva (training)   Pickering, Charlie Bruce, Oscar 1267 (8 DNC) 8 DNC 3 6 DNS 25 17
6th Topper   Clapham, Andrew   1358 (8 DNC) 8 DNC 5 6 DNS 27 19
7th 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve 1109 (8 DNC) 8 DNC 6 OOD 6 OOD 28 20

22/6 R1 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 1896 Clapp, Chris Clapp, David 1036   34.49 4 0.33.36 1
2 Scorpion 1942 Price, Simon MacFadyen, Emma 1036   35.10 4 0.33.57 2
3 Scorpion 005 Salter, James Stirling, Danny 1036   35.56 4 0.34.41 3
4 Scorpion 2006 Jennings, Nick Kinder, Jo 1036   37.41 4 0.36.22 4
5 Scorpion 1861 Watson, Alastair Pickering, Sacha 1036   37.53 4 0.36.34 5
6 Scorpion 1750 Dicks, Nick Davidson, Andy 1036   40.49 4 0.39.24 6

22/6 R2 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 1896 Clapp, Chris Clapp, David 1036   36.15 4 0.34.59 1
2 Scorpion 005 Salter, James Stirling, Danny 1036   37.28 4 0.36.10 2
3 Scorpion 1942 Price, Simon MacFadyen, Emma 1036   38.02 4 0.36.43 3
4 Scorpion 2006 Jennings, Nick Kinder, Jo 1036   41.35 4 0.40.08 4
5 Scorpion 1750 Dicks, Nick Davidson, Andy 1036   42.52 4 0.41.23 5
6 Scorpion 1861 Watson, Alastair Pickering, Sacha 1036   DNS     7

29/6 R1 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 1942 Price, Simon MacFadyen, Emma 1036   41.49 4 0.40.22 1
2 Scorpion 005 Salter, James Stirling, Danny 1036   42.31 4 0.41.02 2
3 Scorpion 2006 Jennings, Nick Kinder, Jo 1036   46.04 4 0.44.28 3
4 Scorpion 1750 Dicks, Nick Davidson, Andy 1036   44.39 3 0.57.28 4

29/6 R2 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 1942 Price, Simon MacFadyen, Emma 1036   35.03 3 0.33.50 1
2 Scorpion 005 Salter, James Stirling, Danny 1036   35.35 3 0.34.21 2
3 Scorpion 2006 Jennings, Nick Kinder, Jo 1036   35.40 3 0.34.26 3
4 Scorpion 1750 Dicks, Nick Davidson, Andy 1036   DNS     5

22/6 R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 182450 Ritchie, Alan   1098   OOD     1
1 Laser 154644 Croft, Barny   1098   36.44 4 0.33.27 1
3 Laser Radial 999 Gatehouse, Richard   1142   39.09 4 0.34.17 2
4 Laser 190999 Vine, Bob   1098   37.58 4 0.34.35 3
5 Laser 170850 Wilson, Paul   1098   38.15 4 0.34.50 4
6 Laser 198211 Royle, James   1098   41.01 4 0.37.21 5
7 Laser Radial 999 Ritchie, Janet   1142   OOD     6.5

22/6 R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 182450 Ritchie, Alan   1098   OOD     1
2 Laser 154644 Croft, Barny   1098   39.05 4 0.35.36 1.5
2 Laser 170850 Wilson, Paul   1098   39.05 4 0.35.36 1.5
4 Laser 190999 Vine, Bob   1098   41.09 4 0.37.29 3
5 Laser Radial 999 Gatehouse, Richard   1142   43.10 4 0.37.48 4
6 Laser 198211 Royle, James   1098   DNS     6
7 Laser Radial 999 Ritchie, Janet   1142   OOD     6.5

29/6 R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 182450 Ritchie, Alan   1098   43.42 4 0.39.48 1
2 Laser 190999 Vine, Bob   1098   44.19 4 0.40.22 2
3 Laser 154644 Croft, Barny   1098   46.36 4 0.42.26 3
4 Laser 170850 Wilson, Paul   1098   50.34 4 0.46.03 4
5 Laser Radial 999 Ritchie, Janet   1142   54.10 4 0.47.26 5
6 Laser Radial 999 Gatehouse, Richard   1142   58.16 4 0.51.01 6
7 Laser   Hammond, Alex   1098   48.17 3 0.58.38 7

29/6 R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 182450 Ritchie, Alan   1098   34.55 3 0.31.48 1
2 Laser 190999 Vine, Bob   1098   35.55 3 0.32.43 2
3 Laser 170850 Wilson, Paul   1098   36.03 3 0.32.50 3
4 Laser 154644 Croft, Barny   1098   DNS     8
4 Laser Radial 999 Gatehouse, Richard   1142   DNS     8
4 Laser Radial 999 Ritchie, Janet   1142   DNS     8
4 Laser   Hammond, Alex   1098   DNS     8

22/6 R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS Quba   Anning, Michele   1260   33.13 3 0.26.22 1
2 Topper 44482 Pickering, Charlie   1358   38.54 3 0.28.39 2
3 RS Quba   Bennett, Mark   1260   32.54 2 0.39.10 3

22/6 R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS Quba   Anning, Michele   1260   39.03 3 0.31.00 1
2 RS Quba   Bennett, Mark   1260   34.15 2 0.40.46 2
3 Topper 44482 Pickering, Charlie   1358   DNS     4

29/6 R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper   Buley, Euan   1358   38.03 4 0.28.01 1
2 RS Quba   Bennett, Mark   1260   32.30 2 0.51.35 2
3 RS Feva (training)   Pickering, Charlie Bruce, Oscar 1267   35.00 2 0.55.15 3
4 RS Quba   Anning, Michele   1260   39.38 2 1.02.55 4
5 Topper   Clapham, Andrew   1358   37.15 1 1.49.43 5
6 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve 1109   OOD     6

29/6 R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS Quba   Bennett, Mark   1260   56.40 3 0.44.58 1
2 RS Quba   Anning, Michele   1260   1.00.20 3 0.47.53 2
3 Topper   Buley, Euan   1358   DNS     6
3 RS Feva (training)   Pickering, Charlie Bruce, Oscar 1267   DNS     6
3 Topper   Clapham, Andrew   1358   DNS     6
3 2000 21556 Moreton, Ady Beard, Steve 1109   OOD     6

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNSCame to the start area but did not start
OODRace officer duty points scored as RDGa

http://www.sidmouthsailing.org.uk
sailingsecretary@sidmouthsailing.org.uk

http://www.sidmouthsailing.org.uk
sailingsecretary@sidmouthsailing.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com