event burgee venue burgee

2nd Wednesday Series 2019

Sidmouth Sailing Club

Published 13:28

Scorpion Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew PY 3/7 10/7 7/8 Total Nett
1st Scorpion 005 Salter, James Steele, Ed 1036 4 2 2 8 8
2nd Scorpion 2021 Ritchie, Janet Abrahams, Sofia 1036 1 9 DNC 1 11 11
3rd Scorpion 1896 Clapp, Chris Clapp, David 1036 9 DNC 1 9 DNC 19 19
4th Scorpion 1836 Salter, Oliver White, Simon 1036 2 9 DNC 9 DNC 20 20
5th Scorpion 1942 Price, Simon Kinder, Jo 1036 9 DNC 9 DNC 3 21 21
6th Scorpion 1993 Hapgood, Miles Smith, Steve 1036 9 DNC 3 9 DNC 21 21
7th Scorpion 1750 Dicks, Nick Turner, Phil 1036 3 9 DNC 9 DNC 21 21
8th Scorpion 2006 Jennings, Nick Tobin, Scott 1036 9 DNC 4 9 DNC 22 22

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew PY 3/7 10/7 7/8 4/9 Total Nett
1st Laser 182450 Ritchie, Alan   1098 (7 DNC) 2 1 1 11 4
2nd Laser 190999 Vine, Bob   1098 1 3 3 (7 DNC) 14 7
3rd Laser 154644 Croft, Barny   1098 (7 DNC) 1 2 7 DNC 17 10
4th Laser Radial 999 Gatehouse, Richard   1142 (7 DNC) 7 DNC 4 3 21 14
5th Laser Radial 999 Ritchie, Janet   1142 (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 2 23 16
6th Laser   Gatehouse, Richard   1098 2 (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 23 16

Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew PY 3/7 7/8 4/9 Total Nett
1st Topper   Jones, John   1358 7 DNC 1 1 OOD 9 9
2nd Mirror (s/h) 62721 Palmer, Nigel   1380 1 7 DNC 1 OOD 9 9
3rd Topper   Pickering, Charlie   1358 7 DNC 7 DNC 1 15 15
4th Topper   Buley, Euan   1358 7 DNC 7 DNC 2 16 16
5th RS Quba   Anning, Michele   1260 2 7 DNC 7 DNC 16 16
6th RS 200 400 Collett, Mark Collett, Matt 1046 7 DNC 3 OCS 7 DNC 17 17

3/7 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 2021 Ritchie, Janet Abrahams, Sofia 1036   32.24 3 0.31.16 1
2 Scorpion 1836 Salter, Oliver White, Simon 1036   33.49 3 0.32.38 2
3 Scorpion 1750 Dicks, Nick Turner, Phil 1036   26.15 2 0.38.00 3
4 Scorpion 005 Salter, James Steele, Ed 1036   40.42 3 0.39.17 4

10/7 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 1896 Clapp, Chris Clapp, David 1036   31.39 5 0.30.33 1
2 Scorpion 005 Salter, James Steele, Ed 1036   33.09 5 0.32.00 2
3 Scorpion 1993 Hapgood, Miles Smith, Steve 1036   33.53 5 0.32.42 3
4 Scorpion 2006 Jennings, Nick Tobin, Scott 1036   35.10 5 0.33.57 4

7/8 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 2021 Ritchie, Janet Abrahams, Sofia 1036   39.13 6 0.37.51 1
2 Scorpion 005 Salter, James Steele, Ed 1036   39.25 6 0.38.03 2
3 Scorpion 1942 Price, Simon Kinder, Jo 1036   44.35 6 0.43.02 3

3/7 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 190999 Vine, Bob   1098   34.50 3 0.31.43 1
2 Laser   Gatehouse, Richard   1098   38.00 3 0.34.37 2

10/7 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 154644 Croft, Barny   1098   34.24 5 0.31.20 1
2 Laser 182450 Ritchie, Alan   1098   34.39 5 0.31.33 2
3 Laser 190999 Vine, Bob   1098   36.50 5 0.33.33 3

7/8 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 182450 Ritchie, Alan   1098   38.57 6 0.35.28 1
2 Laser 154644 Croft, Barny   1098   43.46 6 0.39.52 2
3 Laser 190999 Vine, Bob   1098   46.18 6 0.42.10 3
4 Laser Radial 999 Gatehouse, Richard   1142   48.36 6 0.42.33 4

4/9 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 182450 Ritchie, Alan   1098   25.33 6 0.23.16 1
2 Laser Radial 999 Ritchie, Janet   1142   28.07 6 0.24.37 2
3 Laser Radial 999 Gatehouse, Richard   1142   28.09 5 0.29.35 3

3/7 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Mirror (s/h) 62721 Palmer, Nigel   1380   28.45 2 0.20.50 1
2 RS Quba   Anning, Michele   1260   17.03 1 0.27.04 2

7/8 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper   Jones, John   1358   41.24 4 0.30.29 1
2 RS 200 400 Collett, Mark Collett, Matt 1046   OCS     3

4/9 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper   Jones, John   1358   OOD     1
1 Mirror (s/h) 62721 Palmer, Nigel   1380   OOD     1
1 Topper   Pickering, Charlie   1358   27.11 4 0.20.01 1
4 Topper   Buley, Euan   1358   29.28 4 0.21.42 2

http://www.sidmouthsailing.org.uk
sailingsecretary@sidmouthsailing.org.uk

http://www.sidmouthsailing.org.uk
sailingsecretary@sidmouthsailing.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com