Autumn Series 2020

Sidmouth Sailing Club

Results are provisional as of 14:57 on November 17, 2020

Handicap Fleet

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Total Nett
1st TOPPER 1 Charlie Pickering   1365 1.0 4.0 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 54.0 16.0
2nd RS Quba None Mark Bennett   1260 7.0 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 5.0 3.0 3.0 3.0 8.0 5.0 93.0 55.0
3rd SCORPION 1952 Ady Moreton Steve Beard 1041 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 8.3 OOD 8.3 OOD 8.3 OOD 8.3 OOD 4.0 2.0 8.3 OOD 8.3 OOD 112.8 74.8
4th MIRROR 65168 Scott Tobin   1380 5.0 1.0 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0 2.0 132.0 94.0
5th MIRROR 62721 Nigel Palmer   1380 (19.0 DNC) 3.0 4.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 19.0 DNC 3.0 3.0 132.0 94.0
6th TOPPER 1 Ollie Buley   1365 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 1.0 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 143.0 105.0
7th TOPPER 44623 Euan Buley   1365 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 19.0 DNC 1.0 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 145.0 107.0
8th TOPPER 1 Charles Selby   1365 2.0 (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 19.0 DNC 147.0 109.0
9th TOPPER None Tim Vause   1365 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 4.0 152.0 114.0
10th MIRROR 35229 Simon Price   1380 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 19.0 DNC 156.0 118.0
11th RS Quba None Tim Vause   1260 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 165.0 127.0
12th TOPPER   Richard Davis   1365 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 4.0 3.0 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 167.0 129.0
13th SCORPION 1861 Alistair Watson   1041 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 2.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 174.0 136.0
14th RS Quba None Sacha Pickering   1260 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 6.0 5.0 19.0 DNC 19.0 DNC 182.0 144.0
15th RS Quba None Lisa Craig   1260 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 6.0 19.0 DNC 186.0 148.0
16th SCORPION 2006 Nick Jennings   1041 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 209.0 171.0
16th SCORPION 1942 Simon Price   1041 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 209.0 171.0
16th SCORPION 2020 James Salter Sophia Abrahams 1041 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 OOD 19.0 OOD 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 209.0 171.0

Laser Fleet

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Total Nett
1st LASER 182450 Alan Ritchie   1100 1.5 1.1 OOD 1.1 OOD 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.1 OOD 1.1 OOD 1.0 1.0 37.9 9.9
2nd LASER RADIAL 999 Janet Ritchie   1147 1.5 1.9 OOD 1.9 OOD 2.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 2.0 45.3 17.3
3rd LASER 198873 Barny Croft   1100 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 2.0 3.0 3.0 3.0 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 76.0 48.0
4th LASER 190999 Bob Vine   1100 (14.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC 83.0 55.0
5th LASER 4.7 99 Michelle Anning   1207 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 6.0 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 4.0 100.0 72.0
6th LASER 133610 Richard Gatehouse   1100 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 3.0 112.0 84.0
7th LASER RADIAL None Charlie Falwell   1147 (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 6.0 6.0 127.0 99.0
8th LASER 4.7 99 Janet Ritchie   1207 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 128.0 100.0
9th LASER RADIAL 999 Alan Ritchie   1147 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 130.0 102.0
10th LASER RADIAL 154644 Michelle Anning   1147 (14.0 DNC) 2.0 2.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 130.0 102.0
11th LASER RADIAL None James Royle   1147 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 134.0 106.0
12th LASER 4.7 99 Sacha Pickering   1207 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 5.0 136.0 108.0
13th LASER 13273 Alex Hammond   1100 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 136.0 108.0

Scorpion Fleet

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Total Nett
1st SCORPION 1952 Ady Moreton Steve Beard 1041 3.0 1.0 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 53.0 41.0
2nd SCORPION 2006 Nick Jennings   1041 (6.0 DNC) 2.0 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 58.0 46.0
3rd SCORPION 2020 James Salter Sophia Abrahams 1041 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 61.0 49.0
4th SCORPION 1861 Alistair Watson   1041 2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 62.0 50.0
5th SCORPION 1942 Simon Price   1041 4.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 64.0 52.0

R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 1 Charlie Pickering   1365   49:59 5 0:36:37 1.0
2 TOPPER 1 Charles Selby   1365   53:14 5 0:39:00 2.0
3 TOPPER 1 Ollie Buley   1365   47:45 4 0:43:44 3.0
4 TOPPER 44623 Euan Buley   1365   47:53 4 0:43:51 4.0
5 MIRROR 65168 Scott Tobin   1380   41:19 3 0:49:54 5.0
6 RS Quba None Tim Vause   1260   53:38 4 0:53:12 6.0
7 RS Quba None Mark Bennett   1260   53:46 4 0:53:20 7.0

R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MIRROR 65168 Scott Tobin   1380   38:08 4 0:27:38 1.0
2 RS Quba None Mark Bennett   1260   37:05 4 0:29:26 2.0
3 MIRROR 62721 Nigel Palmer   1380   40:44 4 0:29:31 3.0
4 TOPPER 1 Charlie Pickering   1365   42:34 4 0:31:11 4.0

R3 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 1 Charles Selby   1365   40:04 5 0:29:21 1.0
2 TOPPER 1 Charlie Pickering   1365   41:37 5 0:30:29 2.0
3 MIRROR 65168 Scott Tobin   1380   35:43 4 0:32:21 3.0
4 MIRROR 62721 Nigel Palmer   1380   42:16 4 0:38:17 4.0

R4 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SCORPION 1861 Alistair Watson   1041   41:14 3 0:39:37 1.0
2 TOPPER 1 Ollie Buley   1365   18:41 1 0:41:04 2.0
3 RS Quba None Tim Vause   1260   19:05 1 0:45:26 3.0
4 TOPPER   Richard Davis   1365   21:18 1 0:46:49 4.0
5 SCORPION 1952 Ady Moreton Steve Beard 1041   OOD     8.3

R5 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 1 Ollie Buley   1365   51:50 3 0:37:58 1.0
2 SCORPION 1861 Alistair Watson   1041   27:00 2 0:38:54 2.0
3 TOPPER   Richard Davis   1365   46:42 2 0:51:19 3.0
4 RS Quba None Tim Vause   1260   47:58 2 0:57:06 4.0
5 SCORPION 1952 Ady Moreton Steve Beard 1041   OOD     8.3

R6 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MIRROR 35229 Simon Price   1380   40:13 5 0:29:09 1.0
2 TOPPER 1 Charlie Pickering   1365   41:19 5 0:30:16 2.0
3 TOPPER 44623 Euan Buley   1365   46:20 5 0:33:57 3.0
4 TOPPER 1 Ollie Buley   1365   41:54 4 0:38:22 4.0
5 RS Quba None Mark Bennett   1260   39:29 4 0:39:10 5.0
6 TOPPER 1 Charles Selby   1365   44:00 4 0:40:18 6.0
7 TOPPER None Tim Vause   1365   44:10 4 0:40:27 7.0
8 TOPPER   Richard Davis   1365   34:54 3 0:42:37 8.0
9 SCORPION 1952 Ady Moreton Steve Beard 1041   OOD     8.3
10 RS Quba None Lisa Craig   1260   33:32 3 0:44:21 9.0
11 SCORPION 2020 James Salter Sophia Abrahams 1041   OOD     19.0

R7 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MIRROR 35229 Simon Price   1380   30:01 4 0:21:45 1.0
2 TOPPER 1 Charlie Pickering   1365   25:32 3 0:24:56 2.0
3 RS Quba None Mark Bennett   1260   25:19 3 0:26:47 3.0
4 TOPPER None Tim Vause   1365   32:40 3 0:31:55 4.0
5 SCORPION 1952 Ady Moreton Steve Beard 1041   OOD     8.3
6 SCORPION 2020 James Salter Sophia Abrahams 1041   OOD     19.0

R8 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 44623 Euan Buley   1365   32:05 4 0:23:30 1.0
2 TOPPER 1 Charlie Pickering   1365   34:20 4 0:25:09 2.0
3 RS Quba None Mark Bennett   1260   36:41 4 0:29:07 3.0
4 SCORPION 1952 Ady Moreton Steve Beard 1041   32:02 4 0:30:46 4.0
5 MIRROR 62721 Nigel Palmer   1380   31:02 2 0:44:59 5.0
6 RS Quba None Sacha Pickering   1260   19:24 1 1:01:35 6.0

R9 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 1 Charlie Pickering   1365   38:45 5 0:34:04 1.0
2 SCORPION 1952 Ady Moreton Steve Beard 1041   39:24 6 0:37:51 2.0
3 RS Quba None Mark Bennett   1260   44:26 5 0:42:19 3.0
4 TOPPER 44623 Euan Buley   1365   38:31 4 0:42:20 4.0
5 RS Quba None Sacha Pickering   1260   44:57 4 0:53:31 5.0

R10 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 1 Charlie Pickering   1365   51:22 5 0:37:38 1.0
2 MIRROR 35229 Simon Price   1380   45:37 4 0:41:19 2.0
3 MIRROR 62721 Nigel Palmer   1380   49:55 4 0:45:13 3.0
4 TOPPER None Tim Vause   1365   46:08 3 0:56:20 4.0
5 TOPPER 1 Charles Selby   1365   47:21 3 0:57:49 5.0
6 RS Quba None Lisa Craig   1260   43:59 3 0:58:11 6.0
7 MIRROR 65168 Scott Tobin   1380   38:40 2 1:10:03 7.0
8 RS Quba None Mark Bennett   1260   41:36 2 1:22:32 8.0
9 SCORPION 1952 Ady Moreton Steve Beard 1041   OOD     8.3

R11 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 1 Charlie Pickering   1365   26:25 3 0:19:21 1.0
2 MIRROR 65168 Scott Tobin   1380   33:08 3 0:24:01 2.0
3 MIRROR 62721 Nigel Palmer   1380   35:12 3 0:25:30 3.0
4 TOPPER None Tim Vause   1365   36:22 3 0:26:39 4.0
5 RS Quba None Mark Bennett   1260   34:41 3 0:27:32 5.0
6 SCORPION 1952 Ady Moreton Steve Beard 1041   OOD     8.3

R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 182450 Alan Ritchie   1100   44:08 7 0:40:07 1.5
1 LASER RADIAL 999 Janet Ritchie   1147   46:01 7 0:40:07 1.5
3 LASER 198873 Barny Croft   1100   46:56 7 0:42:40 3.0
4 LASER 133610 Richard Gatehouse   1100   48:57 7 0:44:30 4.0
5 LASER 4.7 99 Michelle Anning   1207   48:10 4 1:09:50 5.0

R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 190999 Bob Vine   1100   34:59 6 0:31:48 1.0
2 LASER 182450 Alan Ritchie   1100   OOD 6   1.1
3 LASER RADIAL 999 Janet Ritchie   1147   OOD     1.9
4 LASER RADIAL 154644 Michelle Anning   1147   38:18 4 0:50:05 2.0
5 LASER RADIAL None Charlie Falwell   1147   43:33 4 0:56:57 3.0

R3 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 190999 Bob Vine   1100   35:05 6 0:31:54 1.0
2 LASER 182450 Alan Ritchie   1100   OOD 5   1.1
3 LASER RADIAL 999 Janet Ritchie   1147   OOD     1.9
4 LASER RADIAL 154644 Michelle Anning   1147   36:07 5 0:37:47 2.0

R4 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 182450 Alan Ritchie   1100   32:00 4 0:29:05 1.0
2 LASER RADIAL 999 Janet Ritchie   1147   38:24 4 0:33:29 2.0
3 LASER 190999 Bob Vine   1100   37:20 4 0:33:56 3.0
4 LASER 198873 Barny Croft   1100   37:43 4 0:34:17 4.0
5 LASER 13273 Alex Hammond   1100   34:59 3 0:42:24 5.0
6 LASER 4.7 99 Michelle Anning   1207   28:02 2 0:46:27 6.0

R5 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 182450 Alan Ritchie   1100   41:18 5 0:37:33 1.0
2 LASER 198873 Barny Croft   1100   43:37 5 0:39:39 2.0
3 LASER 190999 Bob Vine   1100   45:32 5 0:41:24 3.0
4 LASER RADIAL 999 Janet Ritchie   1147   42:00 4 0:45:46 4.0
5 LASER 13273 Alex Hammond   1100   44:57 4 0:51:05 5.0
6 LASER 4.7 99 Michelle Anning   1207   43:27 3 1:00:00 6.0

R6 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 4.7 99 Janet Ritchie   1207   41:23 7 0:34:17 1.0
2 LASER RADIAL 999 Alan Ritchie   1147   40:18 7 0:35:08 2.0
3 LASER 198873 Barny Croft   1100   44:32 7 0:40:29 3.0
4 LASER 133610 Richard Gatehouse   1100   45:01 7 0:40:55 4.0
5 LASER 4.7 99 Michelle Anning   1207   19:24 2 0:56:15 5.0

R7 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 4.7 99 Janet Ritchie   1207   27:46 5 0:23:00 1.0
2 LASER RADIAL 999 Alan Ritchie   1147   26:55 5 0:23:28 2.0
3 LASER 198873 Barny Croft   1100   28:45 5 0:26:08 3.0

R8 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 999 Janet Ritchie   1147   31:59 5 0:27:53 1.0
2 LASER 182450 Alan Ritchie   1100   OOD     1.1
3 LASER 190999 Bob Vine   1100   32:09 5 0:29:14 2.0
4 LASER 198873 Barny Croft   1100   33:06 5 0:30:05 3.0
5 LASER RADIAL None James Royle   1147   32:13 3 0:46:49 4.0

R9 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 999 Janet Ritchie   1147   37:11 6 0:32:25 1.0
2 LASER 182450 Alan Ritchie   1100   OOD     1.1
3 LASER 198873 Barny Croft   1100   37:12 6 0:33:49 2.0
4 LASER 190999 Bob Vine   1100   38:07 6 0:34:39 3.0
5 LASER RADIAL None James Royle   1147   42:46 6 0:37:17 4.0

R10 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 182450 Alan Ritchie   1100   42:00 6 0:38:11 1.0
2 LASER RADIAL 999 Janet Ritchie   1147   44:18 6 0:38:37 2.0
3 LASER 133610 Richard Gatehouse   1100   44:11 6 0:40:10 3.0
4 LASER 4.7 99 Michelle Anning   1207   45:19 5 0:45:03 4.0
5 LASER 4.7 99 Sacha Pickering   1207   43:39 4 0:54:15 5.0
6 LASER RADIAL None Charlie Falwell   1147   10:38 1 0:55:37 6.0

R11 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 182450 Alan Ritchie   1100   24:57 4 0:22:41 1.0
2 LASER RADIAL 999 Janet Ritchie   1147   26:30 4 0:23:06 2.0
3 LASER 133610 Richard Gatehouse   1100   26:47 4 0:24:21 3.0
4 LASER 4.7 99 Michelle Anning   1207   25:29 3 0:28:09 4.0
5 LASER 4.7 99 Sacha Pickering   1207   27:26 3 0:30:18 5.0
6 LASER RADIAL None Charlie Falwell   1147   34:47 3 0:40:26 6.0

R1 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SCORPION 2020 James Salter Sophia Abrahams 1041   44:03 7 0:42:19 1.0
2 SCORPION 1861 Alistair Watson   1041   51:48 7 0:49:46 2.0
3 SCORPION 1952 Ady Moreton Steve Beard 1041   46:46 5 1:02:54 3.0
4 SCORPION 1942 Simon Price   1041   41:50 2 2:20:39 4.0

R2 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SCORPION 1952 Ady Moreton Steve Beard 1041   34:45 6 0:33:23 1.0
2 SCORPION 2006 Nick Jennings   1041   36:05 6 0:34:40 2.0

R3 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SCORPION 1952 Ady Moreton Steve Beard 1041   34:55 6 0:33:32 1.0
2 SCORPION 2006 Nick Jennings   1041   35:37 6 0:34:13 2.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
OODRace officer duty points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com