event burgee venue burgee

1st Wednesday Series 2018

Sidmouth Sailing Club

Results are final as of 13:52 on September 30, 2018

Scorpion Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew PY 2/5 16/5 23/5 13/6 20/6 Total Nett
1st Scorpion 1862 Salter, James Craig, Lisa 1036 1.0 (3.0) 1.0 1.0 2.0 8.0 5.0
2nd Scorpion 1896 Clapp, Chris Clapp, David 1036 2.3 OOD 4.0 2.0 (7.0 DNC) 1.0 16.3 9.3
3rd Scorpion 1836 Salter, Oliver Salter, Yasmin 1036 3.3 OOD 2.0 (5.0) 2.0 4.0 16.3 11.3
4th Scorpion 1993 Hapgood, Miles Smith, Steve 1036 2.0 (7.0 DNC) 4.0 4.0 OOD 6.0 RDG 23.0 16.0
5th Scorpion 2006 Jennings, Nick Tobin, Scott 1036 (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 7.0 DNC 3.0 27.0 20.0
6th Scorpion 2021 Hayman, Andy Anning, Michele / Abrahams, Sofia 1036 (7.0 DNC) 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 29.0 22.0

Laser Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew PY 16/5 Total Nett
1st Laser 190999 Vine, Bob   1098 1.0 1.0 1.0
2nd Laser 154644 Croft, Barny   1098 2.0 2.0 2.0

Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew PY 2/5 16/5 23/5 20/6 Total Nett
1st Topper   Jones, John   1358 1.3 OOD 1.0 1.0 (2.0 RDG) 5.3 3.3
2nd 2000 21556 Moreton, Ady Clapp, Suzanne 1109 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 RDG 19.0 13.0
3rd RS Feva (training)   Clapp, Christina Clapp, David 1267 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 6.0 DNC 20.0 14.0
4th RS 200 400 Collett, Mark Collett, Matt 1046 (6.0 DNC) 3.0 DNF 6.0 DNC 6.0 DNC 21.0 15.0
5th RS Quba   Anning, Michele   1260 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 24.0 18.0

2/5 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 1862 Salter, James Craig, Lisa 1036   31.09 3 0.30.04 1.0
2 Scorpion 1993 Hapgood, Miles Smith, Steve 1036   34.02 3 0.32.51 2.0
3 Scorpion 1896 Clapp, Chris Clapp, David 1036   OOD     2.3
4 Scorpion 1836 Salter, Oliver Salter, Yasmin 1036   OOD     3.3

16/5 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 2021 Hayman, Andy Anning, Michele / Abrahams, Sofia 1036   44.00 3 0.42.28 1.0
2 Scorpion 1836 Salter, Oliver Salter, Yasmin 1036   44.50 3 0.43.17 2.0
3 Scorpion 1862 Salter, James Craig, Lisa 1036   45.00 3 0.43.26 3.0
4 Scorpion 1896 Clapp, Chris Clapp, David 1036   46.50 3 0.45.12 4.0

23/5 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 1862 Salter, James Craig, Lisa 1036   34.42 5 0.33.30 1.0
2 Scorpion 1896 Clapp, Chris Clapp, David 1036   36.17 5 0.35.01 2.0
3 Scorpion 2006 Jennings, Nick Tobin, Scott 1036   37.00 5 0.35.43 3.0
4 Scorpion 1993 Hapgood, Miles Smith, Steve 1036   37.44 5 0.36.25 4.0
5 Scorpion 1836 Salter, Oliver Salter, Yasmin 1036   38.03 5 0.36.44 5.0

13/6 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 1862 Salter, James Craig, Lisa 1036   36.58 5 0.35.41 1.0
2 Scorpion 1836 Salter, Oliver Salter, Yasmin 1036   38.12 5 0.36.52 2.0
3 Scorpion 1993 Hapgood, Miles Smith, Steve 1036   OOD     4.0

20/6 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Scorpion 1896 Clapp, Chris Clapp, David 1036   18.51 5 0.18.12 1.0
2 Scorpion 1862 Salter, James Craig, Lisa 1036   20.46 5 0.20.03 2.0
3 Scorpion 2006 Jennings, Nick Tobin, Scott 1036   21.46 5 0.21.01 3.0
4 Scorpion 1836 Salter, Oliver Salter, Yasmin 1036   22.05 5 0.21.19 4.0
5 Scorpion 1993 Hapgood, Miles Smith, Steve 1036   RDG     6.0

2/5 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Place Points

16/5 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 190999 Vine, Bob   1098   43.40 3 0.39.46 1.0
2 Laser 154644 Croft, Barny   1098   46.53 3 0.42.42 2.0

23/5 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Place Points

13/6 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Place Points

20/6 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Place Points

2/5 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Topper   Jones, John   1358 OOD 1.3

16/5 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper   Jones, John   1358   38.40 2 0.28.28 1.0
2 RS 200 400 Collett, Mark Collett, Matt 1046   DNF     3.0

23/5 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper   Jones, John   1358   42.20 3 0.31.10 1.0
2 RS Feva (training)   Clapp, Christina Clapp, David 1267   34.16 2 0.40.34 2.0

13/6 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Place Points

20/6 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 2000 21556 Moreton, Ady Clapp, Suzanne 1109 RDG 1.0
2 Topper   Jones, John   1358 RDG 2.0

http://www.sidmouthsailing.org.uk
sailingsecretary@sidmouthsailing.org.uk

http://www.sidmouthsailing.org.uk
sailingsecretary@sidmouthsailing.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com